Rowery gastronomiczne a handel obwoźny – wskazówki i informacje
Rowery i wózki gastronomiczne – lukratywny biznes bez haczyków?
Jeżeli interesujesz się gastronomią, pewnie już wiesz, że w tym przypadku handel obwoźny to bardzo dochodowy biznes. Planując zakup mobilnego pojazdu do sprzedaży obwoźnej, jakimi niewątpliwie są rower gastronomiczny i wózek gastronomiczny, na pewno też intensywnie poszukujesz miejsca, w którym chciałbyś się ustawić. A może już upatrzyłeś sobie wymarzoną lokalizację którą traktujesz jak swoją? Niestety to nie takie proste, jak się wydaje. Twoja wypatrzona lokalizacja prawdopodobnie ma już swojego właściciela. Nie jest jeszcze bardzo źle, jeśli jest nim osoba prywatna. Wówczas możesz umówić się z takim człowiekiem na określone warunki i rozpocząć działalność. Dużo trudniejsza sytuacja następuje w momencie, gdy zarządcą miejsca, w którym chciałbyś sprzedawać lody ze swojego wózka gastronomicznego, jest miasto.
W poniższym artykule opiszemy procedury, które należy spełnić, aby móc legalnie zaparkować rower gastronomiczny i sprzedawać swoje produkty w miejscach należących do miast.
Wózki gastronomiczne legalnie na mieście
Najważniejszą sprawą jest, aby już na początku swojego biznesu mobilnego i podczas pierwszej jazdy rowerem gastronomicznym, nie popaść w konflikt z obowiązującym prawem. Warto więc szczegółowo zainteresować się, jakie przysługują nam prawa i kto może je od nas egzekwować
.By handlować legalnie na terenach należących do miasta, trzeba mieć zgodę Władz Miasta i podpisaną umowę. Tę zaś podpisuje się po przeprowadzonym losowaniu dotyczącym konkretnego miejsca i branży.
Pod enigmatycznym określeniem „losowanie”, kryje się nic innego jak przetarg, który trzeba wygrać. Właśnie tak! Aby otrzymać miejsce, na którym zależy właścicielowi wózka gastronomicznego, jego działalność musi spełniać określone wymagania i spodobać się radnym. Przedsiębiorca najczęściej jest w stanie wygrać przetarg, jeżeli tylko zaoferuje najbardziej atrakcyjną stawkę.
Rower gastronomiczny – zależy gdzie dokładnie
Jeżeli wiemy już, że najbardziej odpowiadająca nam lokacja dla wózka gastronomicznego, to teren należący do miasta, warto skontaktować się z jego lokalnym przedstawicielem. Osoba ta powinna udzielić nam szczegółowych informacji w tym temacie. Tak się akurat składa, że w takiej kwestii każde miasto ma swoje własne zasady i ceny.
Posłużmy się obrazującym to zjawisko przykładem. Miasto Wrocław wydało zarządzenie, które reguluje handel z pojazdów gastronomicznych, takich jak wózki i rowery gastronomiczne, na swoim terenie.
Zarządzenie nr 6266/17 Prezydenta Wrocławia w sprawie udostępnianie miejsc przeznaczonych do handlu okrężnego: Na terenie parku kulturowego – lokalizacje zostały wyznaczone uchwałą nr XXXII/686/16 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 24 listopada 2016r. zmieniająca uchwałę nr LVI/1465/14 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 10 kwietnia 2014r. w sprawie utworzenia parku kulturowego „Stare Miasto”. Przedmiotowe lokalizacje udostępnia się w drodze losowania, które prowadzi Biuro Rozwoju Gospodarczego (załącznik nr 6 do ww. zarządzenia); opłaty za miejsce będą naliczane po podpisaniu umowy, tj. za dzień od 0,50 zł/m2 do 0, 80 zł/m2 + VAT x 30 lub 31 dni w zależności od miesiąca Poza obszarem parku kulturowego „Stare Miasto” – miejsce do handlu i opłaty przedsiębiorca uzgadnia na wniosek z właściwym zarządcą nieruchomości Gminy Wrocław, np. ZDiUM, ZZM, ZZK, WNK, WM sp. z o. o. (§ 7 ww Zarządzenia).
Uwaga: w przypadku terenów prywatnych, uzgodnienia formalno-prawne należy dokonywać z właścicielem nieruchomości.
Mobilna gastronomia – wymogi miasta i sanepidu
Wytyczne, które daje nam miasto, to niestety nie jedyne obowiązki, jakich musimy bardzo starannie przestrzegać jako właściciele roweru gastronomicznego. Nie należy się jednak zniechęcać! Papierowe sprawy i wizyty w urzędach wydają się wielu młodym przedsiębiorcom strasznymi przeszkodami nie do pokonania. To oczywiście nieprawda! Po prostu niektóre sprawy wymagają więcej uwagi i wiedzy, co nie znaczy, że nie da się ich załatwić.
Jeżeli chodzi o Powiatowe Stacje Sanitario-Epidemiologiczne, znane jako sanepidy, poświęciliśmy im już artykuł w cyklu naszych pomocy dla młodego przedsiębiorcy mobilnej gastronomii. To bardzo ważne, aby, gdy mamy już swój wózek gastronomiczny, stosować się to wszystkich wymogów. Są one skonstruowane przede wszystkim po to, aby zachować higienę pracy i bezpieczeństwo, zarówno sprzedawców, jak i klientów.
Mamy zatem szereg możliwości, które musimy zapewnić naszemu pracownikowi. Niezaprzeczalnie musimy zagwarantować mu dostęp do toalety. Najpopularniejsze rozwiązania to obiekty typu ToiToi lub podpisane umowy z lokalnymi restauracjami.
Ustępy powinny być umiejscowione nie dalej niż 75 m od stanowiska pracy oraz nie dalej niż 125 m od najdalszego stanowiska pracy dla osób pracujących na stałe na otwartej przestrzeni.
Ów punkt nie jest wcale trudny w realizacji. Musimy po prostu znaleźć dla swojego roweru gastronomicznego miejsce, które w niewielkiej odległości będzie miał również toaletę.
Tak naprawdę wszystko to, co wydaje nam się na początku trudne i niezrozumiałe, jest do przejścia. Istotne jest, aby wcześniej zadbać o sprawy, które nie powinny zabierać nam głowy w sezonie, jak na przykład pozbywanie się śmieci.
Nie możemy również zapomnieć o dostępie do ciepłej wody. W naszych rowerach gastronomicznych Foodbike montujemy instalację pozwalającą na pracę poza lokalem. W skład zestawu wchodzi zbiornik na wodę ciepłą, na wodę brudną, kran, zlew, pompa oraz podgrzewacz wody.
Wręcz oczywistą kwestią jest jakość wyposażenie naszego roweru lub wózka gastronomicznego.
Maszyny i urządzenia powinny być przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie powinny stwarzać niebezpieczeństwa.
O to dbamy my! Foodbike, jako producent postępuje zgodnie z procedurami i stosuje odpowiednie materiały najwyższej jakości!
źródła:http://www.wroclaw.pl/biznes/handel-okrezny