Zbudować własny rower gastronomiczny?
Zbudowanie własnego roweru gastronomicznego może nie być takie proste, natomiast zbudowanie dobrze prosperującego biznesu opartego na mobilnej gastronomii jest już jak najbardziej wykonalne. Jakich narzędzi do tego potrzebujemy?
Przede wszystkim, czynnik bez którego żaden biznes gastronomiczny nie powstanie to pasja! Mimo, że dla niektórych brzmi to bardzo patetycznie, na tym właśnie polega sukces większości inwestycji – wynikają one z zainteresowań przedsiębiorcy, jego hobby. To jest ten czynnik, który nie pozwala porzucić pomysłu przy pierwszym problemie lub porażce. Jeżeli interesują nas nie tylko zyski, ale także zadowolenie z wykonywanej pracy i uśmiech klientów – biznes nie ma prawa się nie udać!
Czego jeszcze potrzeba? Przedsiębiorca musi się bardzo dobrze orientować w sprawach związanych z mobilną gastronomią i przepisami, jakie go obowiązują. Musi także mieć wiedzę na temat marketingu, aby rozreklamować swój biznes oraz oczywiście musi mieć produkt, który swoim smakiem i jakością przyciągnie klientów! To niezbędne czynniki, aby zacząć swoją przygodę z biznesem na kółkach!
Co trzeba wiedzieć o mobilnej gastronomii?
Każdy zainteresowany własnym biznesem gastronomicznym powinien już dobrze wiedzieć, co to takiego jest mobilna gastronomia i znać jej atuty. Opcja niższego progu wejścia w inwestycję i ogólnie mniejszych kosztów (a co za tym idzie mniejszego ryzyka) jest bardzo kusząca dla przedsiębiorców i odgrywa najważniejszą rolę w wyborze profilu działalności, jaką chcą prowadzić.
W dzisiejszym artykule postaramy się zawrzeć wszystkie potrzebne informacje dla osoby, która jest zainteresowana kupnem roweru gastronomicznego. Co powinieneś lub powinnaś wiedzieć o mobilnej gastronomii? Zapraszamy do lektury!
• mobilna gastronomia to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów gastronomii. Szturmem podbija także polskie ulice, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mijających ludzi. Przywędrowała do nas z Ameryki, gdzie już dawno temu ludzie docenili jedzenie serwowane „na ulicy” z foodtrucków, rowerów gastronomicznych czy wózków.
• mobilny biznes gastronomiczny charakteryzuje się niskim, jak nigdzie indziej, progiem wejścia w inwestycję. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Otóż nie musi on mieć już na starcie ogromnych kwot pieniędzy, jakich potrzeba na przykład na wynajęcie lokalu gastronomicznego. Inwestycja w rower albo wózek jest nieporównywalnie mniej obciążająca dla portfela!
• mobilność to ogromna zaleta tego typu gastronomii! Pozwala na znalezienie potencjalnego klienta – wystarczy po prostu udać się w miejsce, gdzie najpewniej można go spotkać. Dzięki możliwości zmiany położenia w każdej chwili jesteśmy elastyczni i dostępni jako firma, co jest bardzo dobrze postrzegane. Oczywiście, najpierw musimy ustalić z właścicielem danego miejsca, czy możemy w nim zaparkować swój rower gastronomiczny!
• pojazdy gastronomiczne, które spotykasz na ulicach, czy w parkach to nie „samoróbki” i efekt kreatywnych wymysłów właścicieli, ale specjalnie zaprojektowane i skonstruowane samochody, rowery i wózki gastronomiczne, które muszą spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa i higieny, aby zostały dopuszczone do użytku.
• mobilny punkt jest bardziej eko! Jeżeli chcesz prowadzić swój własny biznes gastronomiczny z troską o środowisko, takie rozwiązania jak rowery i wózki są zdecydowanie dla Ciebie! Dodatkowo, możesz wprowadzić w swoim biznesie dużo więcej eko rozwiązań – papierowe słomki, wielorazowe kubeczki czy miski na zupę, które można zjeść. Za taką inicjatywę z pewnością podziękują Ci świadomi klienci oraz planeta :)
• rower do lodów nie musi być tylko rowerem do lodów! Dlaczego by nie przebranżowić się i serwować lody w lecie, a jesienią aromatyczną kawę lub naleśniki na ciepło? Wszystko jest możliwe, ponieważ mobilna gastronomia jest modułowa. Foodbike tworzy rowery gastronomiczne tak, aby można było wymieniać ich moduły. Czyni to nas bardziej elastycznymi i odpornymi na wahania rynku. Możemy dostosowywać się do potrzeb naszych klientów i do pogody!
• Sanepid? Oczywiście, jak każdy punkt gastronomiczny, tak i rower czy wózek jest zobowiązany do spełniania zasad bezpieczeństwa i higieny. Właściciele rowerów gastronomicznych muszą przestrzegać określonych reguł – mieć zlew z dostępem do wody, książeczkę i aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Ponadto, muszą zapewnić swoim pracownikom dostęp do toalety. Nie jest to jednak problemem, gdyż takie sprawy można załatwić z pobliskimi lokalami.
Wyposażenie wózków i rowerów gastronomicznych
Tym zajmujemy się my! Wyposażenie pojazdów gastronomicznych jest w dużej mierze uzależnione od tego, co klient będzie chciał produkować i sprzedawać. Wówczas dostosowujemy nasze rowery do jego wizji.
Jeżeli decyduje się na rower do lodów, pojazd powinien on być wyposażony w profesjonalne konserwatory, które będą chłodzić i przechowywać nasz produkt w bezpiecznych, odpowiednich warunkach. Jeżeli chcemy sprzedawać aromatyczną kawę, ciśnieniowy ekspres do kawy to nasze must have. Oczywiście im bardziej skomplikowana potrawa i im więcej trzeba robić „na miejscu”, tym więcej wyposażenia trzeba sobie zapewnić. Możemy także „doposażyć” nasz rower gastronomiczny w stylowe dodatki – markizy, lampki, kilka stoliczków w pobliżu, aby spersonalizować jego wygląd i dodać mu oryginalności.
Budując nasz biznes gastronomiczny od podstaw i zwracając jednocześnie uwagę na wszystkie szczegóły – jakościowe, prawne i estetyczne, starania z pewnością nam się zwrócą!